VODA PRO LIDI

 

 

Italiano http://www.proacquaaustralia.com.au/

 

 


CO JE PROJEKT “VODA PRO LIDI”?

VODA PRO LIDI je koncept veřejných fontán na čerstvou pitnou vodu – perlivou a neperlivou.

Cílem projektu je poskytnout lidem prostřednictvím fontán skutečnou alternativu k balené vodě. Alternativu, která je ohleduplná k životnímu prostředí, omezuje používání plastů a redukuje emise skleníkových plynů.

Veřejné fontány ProAcqua využívají vodu z vodovodu. Tato voda projde ve fontáně mikrofiltrací přes kompozitní uhlíkové filtry s aktivním uhlím a je navíc ošetřena UV světlem, které odstraní jakékoli bakterie. Výsledkem je voda vynikající kvality a chuti, která necestuje po silnici a není balena do plastových lahví.

Voda z fontány je nabízena lidem za zlomek ceny běžné balené vody nebo zcela zdarma. Fontány projektu VODA PRO LIDI najdete na veřejných místech. Jsou instalovány nejen v exteriéru, ale i v interiérech škol, úřadů a jiných veřejných budov.

JAK TO FUNGUJE?

K používání ProAcqua fontány potřebujete dvě věci: Vlastní láhev a ProAcqua kartu koupenou v nejbližším obchodě. Vložíte kartu do přístroje, navolíte tlačítkem typ a množství vody, kterou si přejete a načepujete do přinesené nádoby.

KOLIK TO STOJÍ?

Perlivá i neperlivá voda stojí 2,0 až 2,5 Kč/l v závislosti na množství.

JAKOU VODU FONTÁNA PRODUKUJE? JE LEPŠÍ?

ProAcqua voda má vynikající chuť a je stejné (ne-li lepší) kvality než běžné balené vody. ProAcqua fontána nabízí vodu perlivou nebo neperlivou. Voda je mikrofiltrovaná přes uhlíkové filtry a je ošetřena UV světlem, které likviduje veškeré bakterie. Tato úprava se provádí přímo ve stroji a těsně před stočením vody do lahve. Je tak zajištěna nejvyšší možná kvalita vody.

Mysleli jsme i na to, aby se do stroje z vnějšího prostředí nemohla dostat jakákoli bakterie. Proto je i výstup z fontány ošetřen ještě jednou UV lampou navíc.

PROČ JE KUPOVÁNÍ BALENÉ VODY PROBLÉM?

Zaprvé Vás stojí peníze. A spoustu peněz! Češi utratí za balenou vodu 7 miliard korun ročně. Co Čech, to 100 vypitých litrů. Balená voda se skladuje 3 až 9 měsíců, musí se zabalit (v ČR je to 800 milionů PET lahví, tedy cca 32 tisíc tun PET ročně) a musí se kamiony, které produkují splodiny a hluk, dopravit do obchodů. Často se jedná pouze o přefiltrovanou kohoutkovou vodu. Veřejná fontána nabízí možné řešení, tedy nabrat si čerstvou, kvalitní vodu přímo v místě spotřeby. Bez skladování a dopravy, bez balení. A proto tak levně.

Balená voda má za následek ohromné množství odpadu. Věděli jste, že v procesu výroby každé jedné PET lahve se spotřebuje cca 0,6 litru vody, 100g ropy a do ovzduší se uvolní 80g CO2? To je ročně jen v ČR 480 milionů litrů znečištěné vody, 80 tisíc tun spotřebované ropy a 64 tisíc tun CO2 v ovzduší. K tomu musíme připočíst znečištění atmosféry díky dopravě vody po silnici.

ALE VŽDYŤ SE PLASTOVÉ LAHVE RECYKLUJÍ…

Ne tak moc, jak si myslíte! I když Češi patří ve třídění plastů k evropské špičce, stále recyklujeme jen něco přes polovinu lahví. Zbylých více než 400 milionů PET lahví (cca 16 tisíc tun PET) zůstává ročně v přírodě nerecyklovaných. Zavedením ProAcqua fontány dochází k výraznému snížení plastového odpadu i ke snížení obecních nákladů spojených s odvozem plastů.

KOLIK UŠETŘÍM, KDYŽ BUDU KUPOVAT VODU VE FONTÁNĚ?

Kdyby průměrný Čech kupoval denně 1,5l perlivé vody v lahvi (průměrná cena 10 Kč) po dobu jednoho roku, celkem by zaplatil 3650 Kč za 547,5l vody. Pro průměrnou čtyřčlennou rodinu (2 190 l) by to dělalo 14 600 Kč. Stejné množství vody z ProAcqua fontány by stálo 1 095 Kč pro jednu osobu a 4 380 Kč pro čtyřčlennou rodinu. To je úspora 10 220 Kč ročně (70%). Balená voda je prostě nesmyslně drahá.

JAK KOUPÍM VODU Z PROACQUA FONTÁNY?

Veškerá voda z fontány se kupuje pomocí ProAcqua karty, která může být zakoupena v nejbližších obchodech v okolí fontány. Počáteční náklad na kartu je 200 Kč, což zahrnuje 100Kč na vratnou zálohu a 100 Kč kreditu na vodu. Jakmile dočerpáte kredit, jednoduše přinesete kartu zpět do obchodu, doplníte kredit nebo pouze vrátíte kartu a dostanete zálohu zpět.

PROČ NEPOUŽÍVÁTE MINCE?

Systém na RFID karty je bezpečný, pohodlný a bezhotovostní. Chceme, aby byl přístroj stále funkční a aby byl chráněn proti případným snahám o vyloupení, které by mohly vyústit v dočasnou nefunkčnost zařízení.

K ČEMU JE LCD MONITOR?

LCD monitor má všestranné využití. Obecní úřad jej může využívat k informování občanů o dění v obci, a to moderní a nápaditou formou. Monitor se používá i k reklamním účelům. V neposlední řadě jsou zde uveřejněny infomace o tom, kolik fontána ušetřila kilogramů PET, CO2 atd.

KDE JSOU PROACQUA FONTÁNY INSTALOVÁNY?

Ideální lokalitou je frekventované místo, kam lidé přirozeně chodí, kde se lidé přirozeně střetávají. Důležitá je možnost snadného parkování a viditelnost. Osvědčenými místy jsou náměstí, parkoviště u supermarketů, místa u hlavní silnice. Je-li v blízkosti fontány lavička, ještě lépe.

PŘINÁŠÍ PROACQUA FONTÁNA KROMĚ EKOLOGIE A FINANČNÍ ÚSPORY JEŠTĚ NĚCO JINÉHO?

Ano. Je to zásadní přínos společenský. Zaprvé fontána přirozenou cestou podporuje konzumaci kvalitní a bezpečné vody z vodovodu. Zadruhé se stává místem setkávání lidí, kde se pomocí této moderní technologie připomenou tradiční hodnoty společnosti. Navíc kladný efekt a úspora se dostaví okamžitě s prvním litrem natočené vody.

MŮŽEME OPRAVDU NĚCO ZMĚNIT?

Podívejte se na to takhle. V Itálii, odkud koncept pochází, každá ProAcqua fontána vyrobí průměrně 1 500 litrů vody denně, tedy měsíčně 45 000 litrů, což je úspora 30 000 PET lahví. Toto odpovídá 1 200 kg plastů, 2 400 kg CO2 vyprodukovaného při výrobě PET lahví a 1 440 kg CO2 uvolněného při dopravě. Ušetří se 3 000 kg ropy a 18 000 litrů vody. A to vše za jediný měsíc! Takže ANO, za krátkou dobu můžeme skutečně něco změnit!

FILOZOFIE PROACQUA JE JEDNODUCHÁ

REDUCE“ - Redukovat množství peněz, které platíte za perlivou a neperlivou vodu a současně snížit produkci plastového odpadu a skleníkových plynů.

REUSE“ - Znovu použít lahev na vodu a tak opravdu reálně pomoci životnímu prostředí.

RETHINK“ - Změnit pohled na balenou vodu. Nejenže my za balenou vodu platíme NESMYSLNĚ MNOHO, ale celková cena, kterou platí naše planeta je o mnoho vyšší.

Facebook Twitter